צרו קשר
אנחנו תמיד כאן לענות על כל שאלה!
צריכים עזרה? כיתבו לנו

השאירו פנייתכם

ונציגינו ישובו אליכם

הסכמה לקבלת מידע מביראד לימודי תעודה מתקדמים

* שדה חובה

ביראד מבית אוניברסיטת בר אילן: קורס גישור ויישוב סכסוכים

קורס גישור ויישוב סכסוכיםמנהלים? יועצים משפטיים? אנשי משאבי אנוש? מעוניינים לרכוש טכניקות וכלים יעילים להתמודדות נכונה עם קונפליקטים וניהול מו"מ? כדאי שתשקלו להצטרף לקורס גישור מטעם ביראד מבית אוניברסיטת בר אילן. 

הגישור נחשב למקצוע חדש יחסית ומבוקש מאוד, שנולד על רקע המגמה להעברת תחום יישוב הסכסוכים ממערכת המשפט להליך אלטרנטיבי של פתרון מחלוקות ומשברים בהסכמה מחוץ לכותלי בית המשפט באמצעות מגשר. 

הגישור משמש אמצעי לפתרון סכסוכים בין פרטים (סכסוכי שכנים, במהלך נישואין או גירושים, סכסוכי ממון, ירושה וכן הלאה), בין פרטים לגופים ממסדיים או עסקיים (כגון סכסוך בין האזרח לרשות המקומית או בין לקוח לנותן שירות) וכן גישור בין גופים שונים במגזר העסקי וגישור ארגוני בין העובדים או עובד למעביד במקום העבודה. 

 

שימוש בהליך של הידברות ישירה בין הצדדים המעורבים בסכסוך

הליך הגישור עושה שימוש בהליך של הידברות ישירה ובהסכמה בין הצדדים ומומלץ לכול מי שמעורב בסכסוך ומעוניין לפתרו באופן מכבד, תוך קיצור הליכים ביורוקרטיים. בהקשר זה, חשוב להבהיר שהצדדים שמתקיים ביניהם סכסוך רשאים לפנות להליך של גישור כול עוד לא הוכרעה הסוגיה בבית המשפט, דהיינו, אף לאחר פתיחת ההליכים בבית המשפט. 

יתירה מכך, גם מערכת המשפט בישראל מסתייעת בהליכי גישור ומפנה כל תיק שסכום התביעה בו גבוה מ- 75,000 ש"ח ליחידת הסיוע שליד בית המשפט (מפגש מהו"ת) וכן כול תביעה בענייני משפחה. הליך זה נועד לאפשר מצב שבו כול הצדדים המעורבים בסכסוך יושבים יחדיו עם מגשר ודנים על האינטרסים, המטרות והמניעים של כל אחד מהצדדים עד למציאת פתרון שמוסכם על כול המעורבים בעניין.

 

קורס גישור בסיסי- הצוהר אל עולם הגישור

בביראד מבית אוניברסיטת בר אילן מציעים קורסים ללימודי גישור, כשהמרכזי ביניהם הוא קורס גישור ויישוב סכסוכים. קורס זה הכרחי לכל מי שמעוניין להפוך למגשר מוסמך. תכנית הלימודים נבנתה בהתאם להנחיות ועדת גדות (הוועדה שדנה בקביעת אמות מידה מקצועיים הדרושים למגשרים ומייעצת לענייני גישור בבתי המשפט). 

מטרת הקורס לחשוף את המשתתפים להליך הגישור על כול היבטיו ולהעניק להם מיומנויות וכלים פרקטיים שיסייעו להם בניהול משא ומתן והתמודדות בדרך יצירתית ותועלתית עם קונפליקטים, עד הגעה לפתרון המוסכם על כול הצדדים. מטרת הלימודים לחזק בקרב המשתתפים את תפיסת התפקיד בהליך יישוב הסכסוכים ולאפשר שליטה בכלי זה כדי לפתור מחלוקות בקלות וביעילות.

 

היקף התכנית, תנאי הקבלה ונושאי הלימוד

קורס גישור ויישוב סכסוכים מכוון למנהלים במגזר הציבורי והעסקי, ליועצים משפטיים, לעובדים שעיסוקם במשאבי אנוש ובעלי תפקידים שבמסגרת עיסוקם אחראים, בין היתר, ליישוב סכסוכים. הקורס מותאם גם לכול מי שמעוניין להשתלב בתחום כמגשר, בין אם בארגונים ובין אם ובקהילה. 

הקבלה אל הקורס מותנית בתואר אקדמאי ואו כישורים אישיים המאפשרים את מילוי תפקיד המגשר, זאת בכפוף לאישורו של מנהל התכנית. הקורס הוא בהיקף של 60 שעות לימוד אקדמיות ומועבר במתכונת של הרצאות, דיונים קבוצתיים, סימולציות, משחקי תפקידים, צפייה בסרטים והתנסות אישית. 

נושאי הלימוד העיקריים מתמקדים בעקרונות המו"מ, הליך הגישור, סוגיות בגישור, היבטים משפטיים בגישור, משמעותו בחיי היום יום, כמו גם סגנונות אישיים וטכניקות אלטרנטיביות לניהול קונפליקטים ויישוב סכסוכים. לבוגרי קורס גישור ויישוב סכסוכים תוענק תעודה מטעם ביראד לימודי תעודה מתקדמים, זאת בכפוף לעמידה בכל דרישות התכנית, לרבות נוכחות שאינה פחותה מ- 80% בשיעורים.

* חשוב להבהיר שהקורס מהווה קורס בסיסי בלבד לגישור ויישוב סכסוכים, כפי שהוגדר במתווה של ועדת גדות. כדי להיכלל ברשימות המגשרים של בתי המשפט, נדרשת התנסות מודרכת בגישור (פרקטיקום) ועמידה בתנאי הכשירות בהתאם לתקנה 7 לתקנות בתי המשפט (רשימת מגשרים), משנת התשע"ח- 2017.